POVEDALI O SÚŤAŽI

PaedDr. Miroslava Košťálová, ZŠ Topoľová Nitra

Rozvoj kľúčových kompetencií žiakov v predmete geografia sa v súčasnosti nezaobíde bez využívania moderných technológií. Jednou z možností, ako vhodne zvyšovať záujem žiakov o geografiu je i súťaž, ktorú ponúka MAPA Slovakia. Hoci názov súťaže znie pomerne „krkolomne“ GQIQ, u žiakov si získala obľubu predovšetkým netradičným prepojením geografického obsahu v online prostredí. 

ZŠ Cerová:

Naši žiaci Natália Jánošková a Peter Chlupík spolu s pani učiteľkou Chlupíkovou, absolvovali na konci apríla dvojdňovú exkurziu do Maďarska. Exkurziu vyhrali vďaka internetovej súťaži GQIQ, ktorá sa konala ešte v decembri minulého roka. Natálka a Peťo skončili v celoslovenskom meradle na 2. a 3. mieste.

V piatok ráno sme vyrazili z Bratislavy smerom na Rakúsko. Nášho západného suseda spoznáte ľahko - podľa stoviek veterných turbín, ktoré sú charakteristickou črtou pohraničných oblastí. Dorazili sme do mestečka Rust, ktoré leží na brehoch Neziderského jazera. Toto mesto by sa mohlo volať aj hlavné mesto bocianov, lebo na každom komíne ste mohli týchto vtákov vidieť. Neziderské jazero je takmer celé porastené tŕstím, takže veľa vody sme nevideli.

Z Rustu sme sa vydali do mesta Sopron, ktoré sa nachádza už na území Maďarska. V Soproni sme si prezreli námestie, prešli sme sa popri zachovaných hradbách tohto asi 70 tisícového mestečka. Veľkosťou i množstvom kostolov sa dá Sopron pripodobniť našej Trnave.

Ďalej sme pokračovali smerom k mestu Hévíz, ktoré je známe svojim termálnym jazerom. Na wikipédii sa o jazere dočítate: "Termálne jazero Hévíz je najväčším biologicky aktívnym a prírodzeným termálnym jazerom na svete, ktoré vám poskytuje celoročný vonkajší kúpeľný zážitok. Teplota vody v jazere je výsledkom zmiešania teplých a studených prameňov z hlbín zeme. Z jaskyne za sekundu sa dostane na povrch 410 litrov vody, ktorá má až 40°C. Vďaka tejto obrovskej rýchlosti prúdenia vody sa voda v jazere za tri a pol dňa úplne obnoví , a preto je stále čistá a svieža." No a kúpať sa v tomto jazere bol zážitok, najmä po celodennom daždi, ktorý nás počas cesty sprevádzal. V Hevíze sme aj prespali a tešili sa na ďalšie zážitky.

Na druhý deň bola obloha modrá, čo nás nesmierne potešilo, a tak sme sa vydali pozdĺž pobrežia jazera Balaton, ktoré nám vyrazilo dych svojou veľkosťou. Našou najkrajšou balatonskou zastávkou bolo mestečko Tihány, ktoré leží na rovnomennom polostrove Balatonu. Tihány je známe pútnicke mesto a taktiež ho môžete považovať za hlavné mesto levandule. Levanduľové suveníry sú veľmi milé a hlavne voňavé.

Z Tihány smeroval náš autobus do Budapešti. V hlavnom meste Maďarska žijú takmer 2 milióny obyvateľov, mesto je veľmi navštevované zahraničnými turistami, ktorí majú naozaj čo obdivovať. My sme stihli vystúpiť na vrch Gellért, ktorý sa týči nad Budapešťou. Na vrchole sa nachádza pamätník so "sochou Slobody", ktorý bol postavený po 2. svetovej vojne na pamiatku padlých vojakov. Z pamätníka boli nádherné výhľady na mesto. Potom sme sa presunuli na Budínsky hradný kopec, kde sa nachádzajú významné pamiatky ako: Matiášov kostol, Rybárska bašta, prezidentský palác a samotný hrad. 

Po prehliadke hradu sme vyrazili domov, teda smer Bratislava a naše rodné Slovensko. Vrátili sme sa večer unavení, ale plní zážitkov. Zistili sme, že geografia môže byť skutočne dobrodružná a nesmierne zaujímavá. Týmto chceme poďakovať firme Mapa Slovakia, ktorá usporiadala súťaž GQIQ a najlepších riešiteľov odmenila takouto úžasnou geografickou exkurziou. 

 

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info